نیروگاه پیام، نخستین نیروگاه همرمان برق، حرارت و برودت (CCHP) در کشور

طبق طرح‌های آمایش صنعتی و نیز سیاست‌های کلان انرژی در کشور، تولید همزمان برق و حرارت، همگام با حذف یارانه حامل‌های انرژی به طور جدی از سوی دولت دنبال می‌شود . این بدان معنا است که مناطق صنعتی باید طرح میان‌مدتی برای استفاده بهینه از انرژی در قالب تولید همزمان برق و حرارت داشته باشد. طرح نیروگاه 25 مگاواتی شرکت الکتروپاویر البرز، راه حل بسیار مناسبی برای این منظور خواهد بود که علاوه بر زیر ساخت تاًمین برق ، خواهد توانست زیر ساخت تاًمین حرارت (آب گرم وبخار) و برودت را در منطقه صنعتی پیام فراهم نماید.

همچنین هم اکنون کشوربا کمبود تولید برق مواجه است و در صورت رونق مجدد صنایع در شرایط پساتحریم، ظرفیت فعلی تولید برق کشور تکافوی تقاضا را نمی دهد.

در همین راستا شرکت الکتروپاویر البرز با بهره گیری از فناوری روز  اقدام به احداث نیروگاه پیام در استان البرز، منطقه مهرشهر کرج نموده است.

مزایا و ضرورت های اجرای طرح

مزایا و ضرورت ها در مقیاس ملی :

تغيير الگوي توليد و انتقال انرژي برق در سطح جهان از شكل سنتي توليد متمركز (Centralized Generation) به شكل توليد پراكنده (Dispersed Generation) و برنامه‌ريزي كشورها براي حركت به سمت توليد پراكنده، امري است كه به تنهايي گوياي اهميت و ضرورت توجه به نيروگاه‌هاي كوچك در كشور است. تشريح اين موضوع در اين مجال نمي‌گنجد ولي اجمالا برخي از مزايا و ضرورت‌هاي توجه به اين موضوع در سطح ملي عبارتنداز :

افزايش پايايي (قابليت اطمينان) و امنيت فني سيستم قدرت

ارتقاي استانداردهاي پدافند غيرعامل و افزايش امنيت صنعت برق در مقابل حملات نظامي و تروريستي

آزادسازی ظرفیت خطوط انتقال و در نتيجه كاهش نياز به افزايش ظرفيت شبكه و سرمايه‌گذاري‌هاي مورد نياز

صرفه‌جويي زياد در مصرف انرژي (از بابت توليد برق با راندمان بالا و امكان استفاده از گرماي حاصله به صورت همزمان (CHP))

بهبود کیفیت برق (پروفیل ولتاژ)

کاهش تلفات در شبكه (حذف تلفات توان پيك 30 درصدي و تلفات انرژي 18 درصدي)

كاهش پرباري شبكه(congestion) و كاهش نياز به احداث ظرفيت هاي جديد انتقال و توزيعتملك

كمتر زمين براي توسعه شبكه و كاهش تبعات مالي، اجتماعي و زيست محيطي

پیک سایی

مزایا و ضرورت ها در مقیاس منطقه ای (استان البرز):

تمام مزایای فوق برای استان البرز نیز صادق است ولی به طور ویژه مزایا و رهآوردهای آن برای استان البرز را می توان به صورت زیر برشمرد.

  • تامین برق مسکن مهر (ماهدشت و حلقه دره) بدون نیاز به سرمایه گذاری بیشتر برای توسعه زیرساخت برق
  • ارتقای استانداردهای استان البرز به لحاظ پدافند غیرعامل
  • تبدیل این بخش از استان البرز به عنوان یکی از مجهزترین پایگاههای مدیریت بحران در کشور(مجاورت با فرودگاه پیام، مجاورت با انبارهای هلال احمر، نزدیکی به تهران برای کمک به این کلانشهر در صورت نیاز، نزدیکی به راه آهن و…)

به‌همين جهت است كه واحدهاي توليد همزمان(CHP)، جايگاهي بسيار جدي در سياست‌هاي كلان انرژي كشور يافته و در تصویب­نامه­های متعدد از سوی مقام معظم رهبری، مجمع تشخیص، هیات وزیران و برنامه 5 ساله مورد تاکید قرار گرفته­اند كه خود گوياي ضرورت اجراي طرح‌هايي از اين‌ دست است.

تغییر الگوی تولید برق در کشور دانمارک از تولید متمرکز در اوایل دهه 80 میلادی تا تولید پراکنده در حال حاضر

مزایا و ضرورتها در مقیاس منطقه‌ای (استان البرز):

تمام مزایای فوق برای استان البرز نیز صادق است ولی به طور ویژه مزایا و رهآوردهای آن برای استان البرز را می توان به صورت زیر برشمرد.

  • تامین برق مسکن مهر (ماهدشت و حلقه دره) بدون نیاز به سرمایه گذاری بیشتر برای توسعه زیرساخت برق
  • ارتقای استانداردهای استان البرز به لحاظ پدافند غیرعامل
  • تبدیل این بخش از استان البرز به عنوان یکی از مجهزترین پایگاههای مدیریت بحران در کشور(مجاورت با فرودگاه پیام، مجاورت با انبارهای هلال احمر، نزدیکی به تهران برای کمک به این کلانشهر در صورت نیاز، نزدیکی به راه آهن و…)

مزايا و ضرورت‌ها در مقياس بخشي (منطقه پيام)

علاوه بر موارد ياد شده چنين طرحي كه عملا نقشي زيرساختي براي منطقه ويژه پيام دارد، ضمن آنكه مكمل طرح‌هايي نظير سردخانه و بسته‌بندي و نگهداري مواد غذايي است، مزايا و ضرورت‌هاي زير را به همراه دارد:

تامين زيرساخت توليد سرمايش و گرمايش براي منطقه صنعتی پيام

نيروگاه مد نظر قادر است آب گرم، بخار و نيز هواي سرد در اختيار ساير واحدهاي صنعتي قرار دهد.

با حذف يارانه‌هاي انرژي به علت بالا رفتن نرخ سوخت، روش‌هاي موجود سرمايش و گرمايش بسيار هزينه‌بر و گران خواهند شد و ضرورت بهره‌گيري از روش‌هاي بهينه سرمايش و گرمايش در آينده‌اي نزديك بيشتر احساس خواهد شد. اين درحالي است كه نيروگاه مدنظر مي‌تواند با هزينه‌اي بسيار نازل، گرمايش و سرمايش مورد نياز را تامين كند. فراهم بودن برودت و حرارت ارزان براي صنايع مستقر در منطقه پيام، در آينده به مزيتي رقابتي براي اين صنايع تبديل خواهد شد و بر جذابيت‌هاي منطقه پيام خواهد افزود(به ويژه براي صنايع انرژي‌بر نظير سردخانه).

كاهش هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري براي ساير متقاضيان سرمايه‌گذاري در منطقه پيام

با توجه به تامين آب گرم و بخار توسط نيروگاه، صنايع مستقر در منطقه پيام مي‌توانند از آب گرم و بخار توليد شده استفاده نموده و بدين ترتيب سرمايه‌گذاران نيازي به موتورخانه، ديگ‌هاي بخار و اخذ انشعابات پرظرفيت گاز و… نيز نخواهند داشت و طبعا در اين اقلام هزينه‌اي نيز صرفه‌جويي خواهد شد كه كاهش سرمايه‌گذاري اوليه و تشويق بيشتر سرمايه‌گذاران را به دنبال خواهد داشت و اين خود جذابيت منطقه ويژه پيام را براي ساير سرمايه‌گذاران افزايش خواهد داد.

ارتقاي استانداردهاي منطقه پيام به لحاظ امنیتی و پدافند غیر عامل

مهمترين راهبرد دفاعي از منظر پدافند غيرعامل براي صنعت برق، توسعه مولدهاي توليد پراكنده است كه موثرترين روش مقابله با خصومت‌هاي احتمالي عليه صنعت برق كشور است.  با احداث اين طرح نيروگاهي، علاوه بر آنكه خود منطقه پيام از نظر سطح حفاظت ارتقا مي‌يابد، از ديد ملي نيز به افزايش سطح حفاظت كل منطقه (كرج، مهرشهر، ملاردوشهريار) كمك مي‌كند. اهميت اين موضوع زماني دو چندان مي‌شود كه توجه كنيم در اين منطقه فرودگاه نيز وجود دارد. به اين ترتيب منطقه پيام مي‌تواند در مواقع بحران (نظامي يا غيرنظامي نظير زلزله) به عنوان يكي از هسته‌هاي اصلي امداد و نجات و نيز مراكز فرماندهي و كنترل بحران ايفاي نقش كند (حتي درصورت وقوع خاموشي سراسري يا Black-out).

تسهيل و تسريع ورود گاز به منطقه

تا پیش از طرح نیروگاهی این شرکت، گاز به منطقه پيام نيامده بود. خوشبختانه تامین گاز این طرح نیروگاهی با پیگیری های مجدانه و شبانه روزی مورد موافقت شركت گاز قرار گرفت و همين امر بستر مناسب جهت گازرساني به منطقه پيام را نيز فراهم كرد که هم اکنون در حال اجرااست.

افزايش كيفيت برق در منطقه ويژه پيام

با احداث نيروگاه توليد پراكنده و اتصال آن به پست فوق توزيع مستقر در فرودگاه پيام، پايداري و امنيت فني سيستم قدرت در اين منطقه افزايش مي‌يابد كه اين به معني افزايش كيفيت برق منطقه است (كاهش نوسانات ولتاژ و فركانس و چشمك).

فهرست